Dagboken – Jag sökte dig och fann mitt hjärta(2004)Originaltitel: The Notebook Ursprungsland: USA Handling - Dagboken – Jag sökte dig och fann mitt hjärtaBaserad på Nicholas Sparks bästsäljare med samma namn. Berättelsen sträcker sig över sex decennier och är ett romantiskt och vackert drama om den tålmodiga och slitstarka kraften hos kärleken och om historier om mirakel.Filmen handlar om en pensionerad försäljare som regelbundet besöker en äldre kvinna på ett ålderdomshem. Där läser han varje gång ur en anteckningsbok om två män som en gång i tiden var kära i samma kvinna. Snart framgår att mannen som läser och kvinnan är två av personerna i boken. MedverkandeRachel McAdamsRyan Gosling Gena Rowlands James Garner Joan Allen James Marsden Heather Wahlquist Elizabeth Bond Jamie Brown Patricia Buckley-Moss
Kevin Connolly
Nancy De Mayo Jennifer Echols Leslea Fisher Michael D. Fuller Sylvia Jefferies Eve Kagan Todd Lewis Cullen Moss Lindy Newton m.fl. De tre populäraste kommentarernaBetyg:
En väldigt fin och romantisk film med bra skådespelare.
Betyg:
Man har sett det förut.Rik flicka,fattig pojke,föräldrar som misstycker.Dagboken är sentimental och tårdrypande men trots allt gillar jag ändå den.Övertygande skådespel och fint foto är filmen starka sida.
Jag måste dock säga att för min del hade de gärna fått berätta historian utan de gamla paret.Tillför inget,drar ner temopt i filmen.Slutet är alldeles för tillgjort och i mångt och mycket löjligt.Det gör att jag inte kan dela ut mer än en trea. Betyg:
"The Notebook" är en minst sagt vacker film gjord på ett helt vanligt vis. Inte det minsta oförutsägbar eller speciell på något sätt. Däremot så är det en bra - vanlig - kärleksfilm som lätt går att titta på. Jag gillade inte berättarstilen som tyvärr avslöjade det simpla slutet alldeles för tidigt. Skådespeleriet är bra. Ryan Gosling är som vanligt en "stel", charmig och snygg kille och gör bra ifrån sig, fast Rachel McAdams är bra mycket bättre. Jag ger "The Notebook" en svag trea, en enkel fin kärleksfilm som passar bra för de älskande, för mig blev det lätt så att man tittade bort och rodnade ett par gånger, vilken hårding man är va? Alltså, den funkar, den är bra, den får en att må bra, men inget annat.
Senaste kommentarernaBetyg:
Handlingen har en med sig men jag tror att de hade kunnat få filmen att känna mer så att man var en del av filmen och inte bara en åskådare.
Betyg:
Stundtals riktigt gripande rulle med grymt spel och foto.
Håller dock med DuskBringer om att det inte är något direkt nyskapande eller originellt. Men en solklar romantik, värd att lägga på minnet. Betyg:
Ett uttjatat koncept med rik flicka/fattig pojke/förbjuden kärlek och en väldigt förutsägbar story gör att The Notebook tappar ordentligt med mark. Dessutom är den lite väl sentimental för min smak, lite mer av en tjejfilm om jag får lov att vara lite sexistisk. Men även om klyschorna står som spön i backen och slutet är väldigt overkligt och filmen är sisådär 20 minuter för lång så är The Notebook ganska bra.
Fotot och miljöerna är oerhört vackra och det här med kärlek berör ju alltid på något plan oavsett hur blasé det än må vara. En trea. Betyg:
"The Notebook" är överskattad. Jag har aldrig riktigt förstått det otroligt vackra med den här filmen. Visst är den fin, en helt okej film men det känns som att man har sett det förut. Dessutom blir den smått långtråkig på flera ställen eftersom det inte händer så mycket och alla handlingens olika steg är givna från första stund. Trots allt så är det ju en bra film, helt okej men inga fyverkerier.
[1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 > ![]() Senaste forumdiskussionerna om filmenDet finns inga forumdiskussioner om filmenÖvrig informationBiopremiär: 2004-08-20Filmen är i färg Filmpunkten-id: 5213 Visa tidigare underbetyg » Länk till IMDb » |
| © Filmpunkten 2002-2010. Om Cookies >> Sitemap >> |
![]()
|