Såg en Amerikansk kultfilm, video på slutet av 90-talet om en säljare som bodde på ett hotell där korridoren blir ett brinnande inferno mot slutet. Killen hade en massa demoner i huvudet och något äckligt i sin resväska. I stort sett utspelade sig filmen på hotellet. Film namnet var bara ett ord, kort.
Det är ingen film med jack. Den här killen är någon typ av sälgare. Han är ensam i sitt hotellrum med demonerna. Det handlar mycket om bara en hotell korridor, han är inte runt i hotellet. Jag tror att skådespelaren har varit med och spelat jude i någon fil, mörkhårig lite satt bruna ögon fyrkantigt ansikte inte typiskt amerikan. Jag tror han har ett blodigt huvud sin resväska. 30-40 tals miljö
Håller med föregënde talare. Måste vara Barton Fink. John Turturro är manusförfattare som kommit till Hollywood och hans granne på hotellet är den något rundlagde John Godman som inte är helt frisk i huvudet.