Vem tycker ni bäst om, och vem tycker ni spelar bäst polis utav dessa två?
Jag har svårt att välja. Jag gillar dom båda så enormt mycket. Mikael e helt annorulnda mot Jakob. Micke e mer hysterik och lite gapig, men samtidigt jävligt rolig, medans Jakob är lite lugnare i sina roller. Fast ändå ganska hysterisk ändå, men inte på samma sätt.
Jag kan inte välja vem som är bästa skådespelare, för dom är båda två lika bra. Men i rollen som polis får jag nog välja Micke. Han e ju klockren och oslagbar i rollen som Gunvald. Men fan, Jakob e likadan i rollen som Johan Falk, även om det bara gjorts tre filmer med den karaktären, och betydligt fler med Gunvald. Låt mig säga...Det är oavgjort...
Jag skulle välja Persbrandt. Fast han har ju en tendens (i filmerna) att vara väldigt våldsam av sig. =) Jag tycker han spelar en riktigt bra polis, men han skulle knappast få jobb i verkligheten med den attityden =)
Definitivt Persbrandt. Men Jacob Eklund??? Vad har han med detta att göra? Det finns ju Rolf Lassgård, Sven Wollter, Kjell Bergqvist och Tomas Hellberg, som samtliga håller en mycket högre klass än Eklund någonsin kan komma i närheten av.
Måste nog säga att det är att välja mellan pest eller kolera. Nåja, kanske inte riktigt så illa men tycker att de är två av svensk film mest överskattade skådespelare.
Eklund är bäst... kanske inte som polis, men överhuvudtaget. Är helt lysande i "Om jag vänder mig om". Att spela uppkäftig som Persbrandt borde vara en rätt tacksam uppgift.
Sätter min röst på Persbrandt tveklöst. Ende svensken som kan leverera repliken "kalsongerna behåller jag på, och det är inte pistolen du ser. det är kuken.". Jag vet, otroligt barnsligt att tycka så, men, men, stenhård replik... Tänk om Björn Kjällman sagt samma sak, lika hysteriskt kul, men otroligt pinsamt.