Bröderna Coens nya film No Country for Old Men har Sverigepremiär i början av nästa år och det är givet att man ska se den förr eller senare. Vilken tycker ni är deras bästa film? Ni får gärna motivera era svar.
"The Big Lebowski" känns som ett självklart svar, även om t.ex "No Country for Old Men" också var riktigt bra, lite väl disträ och otydlig kanske, kändes som Coens mest flerdimensionella film, lite "Fargo"-stuk..
Jag vill gärna slå ett slag för "Intolerable Cruelty" också, en film som lätt hamnar i skymundan, kanske framförallt därför att Coens verkligen har en otrolig förmåga att blanda riktigt bra filmer med 100%-igt skit..
Säkert är iallafall att ders bättre filmer(Fargo, Big Lebowski, No Country, Barton Fink, Millers Crossing, Oh Brother, Intolerable Cruelty och Raising Arizona) är måsten i varje filmälskares samling..
Jag avgudar Big Lebowski och Oh Brother, men favoriten är och lär förbli Fargo, finns inga ord för att beskriva hur fäst jag var vid den här topp-rullen.
Den är så jävla rövbra att jag blev sjukligt beroende av filmen ett tag - den misslyckade, obekvämt nära och den slutgiltiga blodiga cash-dealen i den snöklädda världen + en rad fullkomligt oförglömmiga karaktärer förtrollar än och öppnade dörrar för mig vad gäller berättande och filmskapande.
Älskar Fargo, men deras bästa är i mina ögon Arizona Junior. Det är en film som inte liknar något annat. Den är helt wacko (-I love him so much!! -I know you do, honey. -I love him so much!! -I know you do.), fruktansvärt rolig (Okay, then.) och samtidigt väldigt berörande (If not Arizona, then a land not too far away. Where all parents are strong and wise and capable. And all children are happy and beloved. I don't know. Maybe it was Utah.). __________________________
Med vänlig hälsning Markus Elfström, redaktör Filmpunkten
O, Brother Where Art Thou, utan tvekan! Fantastisk film med bra foto, musik och skådespelare som går in helt och hållet i sina roller. För att inte tala om ett manus som inte går av för hackor!
Just nu håller jag på "The Big Lebowski" och "Oh Brother where art thou" som båda är starka kandidater. Men imorgon ska jag se "No Country For Old Men" och jag måste säga att jag har höga förhoppningar om den rullen, så jag kommer med svaret om några timmar. __________________________
Keep in mind Lepre, att det är en film med högst filsosofiska byggstenar.. Lyssna noga på funderingar och repliker från Tommy Lee Jones karaktär, annars blir man helt lost i handlingen..
Nu har inte jag sett alla Coens filmer men jag såg Fargo senast igår faktiskt och jag måste säga att den var speciell på sitt egna vis, en mycket bra film enligt mig.
kalles: De var som du sa mycket intressanta. Jag kunde se två filmer, eller, två handlingar i "No Country for Old Men". Det fungerade dessutom. Om jag förstått det rätt så handlade det om en slags övergång från ung till gammal. Hur Jones's karaktär blir alldeles viljelös och trött på det han får se. __________________________
"Does chickens have large talons?"
Sätt ditt betyg på :Tack, du har nu betygsatt filmen!