Handling: Tazeko återvänder till Kyoto efter år av träning och uppvisning av sin talang. Han reser tillbaks för att utmana regionens finaste fäktningsskollärare och träffa sin kärlek Otsu.
| Fakta: | |||
|---|---|---|---|
| År: | 1955 | ||
| Regissör: | Hiroshi Inagaki | ||
| Originaltitel: | Zoku Miyamoto Musashi: Ichijôji no kettô | Alternativ titel: | Samurai II: Duel at Ichijoji Temple | Alternativ titel: | Swords of Doom |
| Ursprungsland: | Japan | ||
| Längd: | 01:44 | ||
| Medverkande: | |||
|---|---|---|---|
| Toshirô Mifune | |||
| Koji Tsuruta | |||
| Mariko Okada | |||
| Kaoru Yachigusa | |||
| Michiyo Kogure | |||
| Mitsuko Mito | |||
| Akihiko Hirata | |||
| Daisuke Katô | |||
| Fler personer | |||
| Mer fakta: | |||
|---|---|---|---|
| Filmpunkten-id: | 10252 | ||
| Filmen är i färg | |||
| Redigera info på denna sida | |||
| Länk till IMDB | |||
| Uppföljare och/eller remakes: | |||
|---|---|---|---|
| Samurai 1: Musashi Miyamoto (1954) | |||
| Samurai 3: Duel on Ganryu Island (1956) | |||
Senaste recensionerna
jacco
gav betyget:
Hade varit en fantastiskt bra film om det inte hade varit för den vidriga ljussättningen. Ett praktexempel på hur dålig ljussättning försör vissa filmer.
carlstrom
gav betyget:
En omtitt sänker den faktiskt till en trea. Den är sämst i serien och håller inte måttet gentemot ettan respektive trean utan blir något av en transport sträcka mellan dem. Dock fin underhållning med en underbar Mifune.