Handling: Adrian Messenger ber en vän att gå igenom namnen på en lista innan han reser iväg på en resa. När Adrians plan sprängs i bitar så blir listan väldigt aktuell. Hans vän upptäcker att alla personerna på listan har dött under mystiska omständigheter.
| Fakta: | |||
|---|---|---|---|
| År: | 1963 | ||
| Regissör: | John Huston | ||
| Originaltitel: | The List of Adrian Messenger | ||
| Ursprungsland: | USA | ||
| Längd: | 01:38 | ||
| Mer fakta: | |||
|---|---|---|---|
| Filmpunkten-id: | 8720 | ||
| Filmen är svartvit | |||
| Redigera info på denna sida | |||
| Länk till IMDB | |||
| Uppföljare och/eller remakes: |
|---|
Senaste recensionerna
NHL
gav betyget:
Hade potential men det rann ut i sanden. En stark rollbesättning med ett antal cameo-roller av kända skådisar. Upplägget är onekligen intressant men det blir till slut en light version på en Agatha Christie deckare.
Czechflash
gav betyget:
Börjar lovande med ett intressant upplägg. Tyvärr rinner det snart ut i sanden då det inte händer så mycket. George C. Scott passar bra i huvudrollen, men antingen skulle man haft en bättre story eller satsat på att göra det till en ren komedi, vilket den hade stor potential för. Kul med cameo-rollerna och snygg maskering för att vara början av 60-talet.