En av Sveriges största sajter om film.

Grundad 2002
Anne Holts romaner ska bli nya ''Beck'' (2006-03-28)  
Författarinnan Anne Holts romaner om polisen Hanne Wilhemsen kommer att dramatiseras. Anne Holt, ej att förväxlas med Jan Guillous och Leif G.W. Perssons rollkaraktär "Anna Holt" har hittills skrivit 7 romaner om polisen Hanne Wilhemsen, och hon planerar att skriva minst ytterligare tre till.

- Därefter kommer vi att kunna fortsätta med nyskrivna originalberättelser med samma karaktärer om serien blir framgångsrik – på samma vis som Beck-serien grundar sig på karaktärerna i Sjöwall-Wahlöös romaner, säger Börje Hansson, dramachef på Metronome Film- & Television i ett pressmeddelande till Filmpunkten.

Serien ska bli en samproduktion mellan nordiska TV-kanaler och Tyskland. Intresset för Anne Holts romaner är mycket stort i Tyskland, och vi är redan i dialog med tyska TV-kanaler, säger Börje Hansson. Vilka de nordiska TV-kanalerna blir är ännu inte klart.

Anne Holts romaner har sålts i stora upplagor till närmare 20 språk. I Tyskland och Skandinavien har hon sålt närmare 4 miljoner böcker. Under hösten lanseras hon i USA och Frankrike.
    Relaterat
Inget relaterat till denna artikel
  Kristoffer Örstadius,
redaktör Filmpunkten