En av Sveriges största sajter om film.

Grundad 2002
Moore släpper sin nya film gratis (2008-09-23)  
Dokumentärfilmaren Michael Moore släpper i dag sin nya långfilm fri. Men bara för amerikanare och kanadensare, enligt TT Spektra.

I ett nyhetsbrev skriver Moore att det är tillåtet att sända den på tv, bränna den, visa den på biografer och till och med tjäna pengar på den, så länge de går till ideella eller utbildande syften för att få folk att rösta.

Filmen skildrar den 62 dagar långa resa Moore gjorde i USA inför 2004 års val. Han besöker universitet och högskolor för att övertyga ungdomar om att rösta.

Men tidiga reaktioner, bland annat från amerikaner på brittiska tidningen The Guardians hemsida, menar på att filmen är självförhärligande (Moore filmar hur han möts av ständiga jubel), sentimental och inte mycket roligare än en hemvideo från ett valmöte.
    Relaterat
Inget relaterat till denna artikel
  Kristoffer Örstadius,
redaktör Filmpunkten